Ambulanta farmacevta svetovalca
dr. Katja Štrancar Fatur, mag. farm., spec.
Naročanje:
Po elektronski pošti na #EM#696f646c447f622a617365676d237d66#EM# ali po telefonu 05 6635050.
Urnik
Dan | Urnik |
---|---|
Čet | 15.45 - 20.00 |
Opombe
Vsak 1. četrtek je ambulanta namenjena stanovalcem DU Izola.
Naročanje
Na pregled k farmacevtskemu svetovalcu vas lahko napoti vaš osebni zdravnik.
Zdravstveni dom Izola je prvi na obali že 1.6.2018 vzpostavil ambulanto farmacevta svetovalca. Ambulanta poteka ob četrtkih v popoldanskem času.
Namen vzpostavitve ambulante je boljše obvladovanje neželenih učinkov, medsebojnega delovanja zdravil in zlasti polifarmakoterapije. Ambulanta je namenjena predvsem kroničnim bolnikom, ki jemljejo več zdravil hkrati. Program je namenjen tako pacientom zdravnikov ZD Izola, kakor tudi pacientom zdravnikov koncesionarjev.
Farmacevt svetovalec je po izobrazbi specialist klinične ali lekarniške farmacije s pridobljenimi kompetencami in nastopa kot sodelavec izbranega osebnega zdravnika. V okviru programa farmacevtski svetovalec so organizirane tudi skupine kakovostnega predpisovanja zdravil, ki jih sestavlja od 6 do 15 zdravnikov zdravstvenega doma Izola in farmacevtski svetovalec. Skupina se sestane vsako četrtletje in razpravlja o razpisanih temah v povezavi z zdravili. Hkrati je to priložnost za prikaz primerov medsebojnih interakcij zdravil oziroma neželenih učinkov in izmenjavo izkušenj v zvezi z zdravili.
Osebni zdravnik na podlagi strokovne presoje napoti pacienta v ambulanto farmacevtskega svetovalca za izvedbo farmakoterapijskega pregleda. Farmakoterapijski pregled obsega:
- pregled predpisanih zdravil glede na pričakovani odziv pri bolniku (ali je zdravilo učinkovito) in ob upoštevanju bolnikovih bolezni (npr. okvara ledvic, sladkorna bolezen),
- pregled predpisanih zdravil pri starostnikih glede na listo potencialno neprimernih zdravil za starostnike (npr. PRISCUS lista),
- pregled odmerkov predpisanih zdravil, njihovega števila in časa dajanja, tudi glede na obroke hrane in ostala zdravila,
- pregled predpisanih zdravil glede na medsebojno nezdružljivost ali slabo združljivost ter glede na preobčutljivost,
- pregled klinično pomembnih interakcij med zdravili z bazo LexiComp On-line,
- pregled optimalnega kombiniranja zdravil in
- pregled stroškovne učinkovitosti predpisanega zdravljenja.
Pri tem je pomembno, da se farmacevtski svetovalec lahko z bolnikom tudi pogovori (podatki o dejanskem jemanju zdravil) in da ima dostop do bolnikove zdravstvene dokumentacije (ocena ledvične funkcije in podobno). Farmacevt svetovalec nato izda mnenje (farmakoterapijski pregled), ki ga pošlje osebnemu zdravniku.