15. januarja 2025 je na sedežu PP2, Azienda ULSS 3 Serenissima, potekala tiskovna konferenca za promocijo in izboljšanje prepoznavnosti projekta AidMIRE.
Predstavljeno je bilo kako koncept množične nesreče presega državne meje, ter poudarili, kako pomembni so enotna pripravljenost, usposabljanje in delovanje v skladu s skupnimi protokoli za hitro ukrepanje v kriznih situacijah. Povzemamo nekaj ključnih dejstev, ki so bila posredovana novinarjem in objavljena v izjavi za javnost.
»Gre za desetletje plodnega sodelovanja,« je povedal direktor raziskav in inovacij pri ASUGI, Sandro Centonze. »Začelo se je s projektom IntegrAID, nato NEX AID in končno AidMIRE, ki ustvarja mrežo in razširja znanja, izkušnje ter pripravljenost prek meja in bolnišnic, s poudarkom na treh ključnih stebrih: usposabljanju, sodelovanju in komunikaciji.«
»Vsi projekti Interreg prinašajo najboljše rezultate za državljane,« je poudarila Martina Stanič iz Splošne bolnišnice Izola. »Naša bolnišnica je partnerjem v tem projektu vedno zagotavljala izkušnje, zanesljivost in jezikovno prilagodljivost.«
»Gre za sodelovanje in prenos dobrih praks,« se je strinjala Katerina Rihter iz Zdravstvenega doma Sežana, »da bi nenehno izboljševali zdravstveno oskrbo za naše državljane.«
»Skupaj smo pristopili k oblikovanju skupnih protokolov na območju in zunaj bolnišnic,« je dodal Igor Crnić iz Zdravstvenega doma Izola, »da bi sosednjim državam predstavili tudi normativne rešitve ter razvili skupne izkušnje.«
Dr. Biagio Epifani je zaključil: »Ne zgodi se, a če se zgodi.« Upamo, da ne bomo nikoli priča scenarijem čezmejnih množičnih nesreč. Če pa do njih pride (saj jih zaradi povečane mobilnosti prebivalcev in podnebne krize ne moremo izključiti), projekta NEX AID in AidMIRE zagotavljata, da je več institucij, ki delujejo čezmejno, pripravljenih na hitro ukrepanje: združeni, pripravljeni in usklajeni.
Dan kasneje, v četrtek, 16. januarja se je v prostorih gasilske brigade Koper odvijal sestanek, ki ga je sklicala izpostava uprave za zaščito in reševanje Koper. Namen sestanka je skladno z dnevnim redom bil predstaviti način organizacije in izvedbe vsakoletnih regijskih vaj CZ v Obalni regiji. Predstaviti širši javnosti projekt AidMIRE in podati uvodne iztočnice za pripravo scenarija vaje. Ob zaključku sestanka je sledil še oris predloga nadaljnjih aktivnostih v povezavi z načrtom za množične nesreče za področje obalne regije.
Partnerji
projekta AidMIRE bodo sodelovali pri vaji kot udeleženci in pri pripravi
medicinskega dela scenarija s ciljem preizkusa protokolov, ki jih razvijajo v
sklopu projekta. Predstavnik ZD Izola je predstavil projekt, namen in cilje ter
kronologijo aktivnosti in vlogo partnerjev projekta pri organizaciji vaje.