Klicni center za informacije o koronavirusu - 080 1404

V pomoč prebivalcem pri iskanju zanesljivih informacij v zvezi z novim koronavirusom je Urad vlade za komuniciranje v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Infekcijsko kliniko in Ministrstvom za javno upravo vzpostavil klicni center.

Na brezplačni telefonski številki 080 1404 lahko dobite informacije vsak dan med 8. in 20. uro.

Klicateljem na vprašanja odgovarjajo študentje višjih letnikov Medicinske fakultete pod mentorstvom ustreznih strokovnih služb / strokovnjakov

Spoštovani pacienti!

S ciljem preprečevanja širjenja okužbe in ustrezne obravnave vseh naših občanov vas vljudno vabimo k upoštevanju sledečih napotkov.

V primeru, da ste v zadnjih 14-ih dneh bili na območjih, kjer je prisoten koronavirus oz. ste bili v stiku z ljudmi iz teh območij (Kitajska – vključno s Hong Kong in Macao; Italija v regijah Lombardija, Benečija, Emilia Romagna, Piemont in Rim; druga območja s povečanim tveganjem) in so se pri vas pojavili znaki obolenja, ki so:

• slabo počutje, utrujenost, nahod, vročina, kašelj,
  • v težjih primerih občutek  pomanjkanja zraka – oteženo dihanje.

Oziroma sumite, da bi lahko bili okuženi s koronavirusom, prosimo upoštevajte sledeča navodila.

• Ostanite doma, izogibajte se stiku z zdravimi osebami.
  • Pokličite osebnega zdravnika ali zdravnika, ki ga nadomešča, kjer boste dobil navodila.
  • V primeru nedosegljivosti, v času dežurstva se obrnite na dežurno ambulanto na številki 05 6635 000 – občani Izole.

Splošni napotki in usmeritve za preprečevanje okužbe

Tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal veljajo vsakodnevni preventivni ukrepi:

• Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, predvsem s tistimi ki kažejo znake nalezljive bolezni. Priporočena razdalja je vsaj 1,5m
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma. Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi.
  • Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.

Povezave na pisne in grafične informacije v slovenskem jeziku

Koronavirus(SARS-CoV-2) - ključne informacije

Preprečevanjeokužbe z virusom CoVid-2019 (korona)

Navodilaza bolnike (pdf)

Koronavirus- pogosta vprašanja in odgovori

Vsebina na povezavah se periodično dopolnjuje.